Başlık

Autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et dolore feugait

Lokma Tatlısı Tarihçesi

Lokma ülkemizin lezzeti ve pratik hazırlanışıyla dikkat çeken önemli tatlıları arasında yer almakta. Lokmanın tarihi ile ilgili çeşitli rivayetler bulunuyor. Bilinen ilk lokma Araplar tarafından 1400’lü yıllarda yapılmıştır. Adı Lukma kelimesinden geldiği düşünülmektedir.  Arapların tatlısı olarak “لقمة القاضي” anlamı “kadı lokması” El-Bağdadi  13. yüzyılda tarif edildiği tarihçiler Tarafından düşünülmektedir. Ancak tarifinin onlara da Osmanlı sarayından bir şekilde gönderildiği konuşulmakta.

Arapların lokması ile bize ait bir lokma çeşidi olan saray lokması neredeyse birbiriyle birebir aynı. Ülkemizde öne çıkan iki lokma çeşidi var. Bunlardan ilki yukarıda bahsettiğimiz saray lokması diğeri ise hemen hemen hepimizin ismine aşina olduğu İzmir lokması. Lokma ülkemizde genellikle hayır için döküldüğünden hayır lokması adıyla da bilinmekte. Bunun dışında düğün, nişan ve sünnet gibi çeşitli özel günlerde de lokma dökülmekte ve ücretsiz olarak servis edilmektedir. İzmir lokması ve saray lokmasını birbirinden ayıran en önemli özellik şekilleri ve servis edilme farklılığıdır. İzmir lokması, bir çay bardağının ağzı büyüklüğünde ve ortası delik olarak yapılır ve 3’erli olarak servis edilir. Buna karşın saray lokması ise zeytin tanesinden biraz büyük yuvarlaklar şeklinde dökülür ve 6’lı şekilde servis edilir. Her iki lokmanın hamuru tuz, şeker, maya ve un kullanılarak yoğurulur.

Lokmacı Birol Usta

Lokma Döktürme - 0538 024 01 09 telefon numaramızı arayarak Türkiye'nin En İyi Lokmacısı'na ulaşabilirsiniz. Lokmacı Kiralama hizmetimizden yararlanarak olduğunuz yere gelip Lokma Standımızı kuruyoruz. Sizin belirlediğiniz zamanda belirtiğiniz kişi kadar Lokma Döktürme işlemine başlayıp sizin adınıza Hayır Lokmanızı dağıtıyoruz.

Whatsapp Destek Hattı
Call Now Button